Ehokardiogrāfija

Doplerehokardiogrāfija jeb EHO (sauc arī par ehokardioskopiju, ehokardiogrāfiju) ir sirds vizuālā diagnostika ar ultraskaņas palīdzību. Šis izmeklējums ļauj noteikt sirds anatomisko struktūru, kambaru un priekškambaru izmērus, to saraušanās spēju, sirds sieniņu biezumu, rētu vai trombu esamību pēc sirds miokarda infarkta, izvērtēt sirds vārstuļu stāvokli un to funkciju, kā arī sirds muskuļa funkcionālo stāvokli. Tieši ehokardiogrāfija palīdz saskatīt tās anomālijas, kas pacientam ir bīstamas, bet ilgstoši neizraisa sūdzības.

Ar ehokardiogrāfijas izmeklēšanas metodi varam diagnosticēt – sirds mazspējas pakāpi, novērtēt sirds vārstuļu stāvokli, lai diagnosticētu iedzimtas un iegūtas sirdskaites, noteikt sirds sistolisko un diastolisko funkciju, atklāt paaugstinātā asinsspiediena cēloni un izslēgt kardiomiopātijas iespējamību pēc pārslimotas vīrusa infekcijas.

Ehokardiogrāfijas izmeklējuma veikšana ir lietderīga, ja jums ir:

  • neskaidras izcelsmes ģīboņi,
  • sūdzības par sirdsdarbības ritmu,
  • sāpes sirds apvidū,
  • paaugstināts arteriālais spiediens,
  • elpas trūkums,
  • paaugstināts holesterīna līmenis,
  • vēlme pārliecināties par savas sirds veselību.

Metode ir neinvazīva un pilnīgi nekaitīga pacientiem, to var veikt arī bērniem un grūtniecēm.

Pieteikties konsultācijai Jūs varat, rakstot uz e-pastu pieraksti@vasaraudze.lv vai zvanot pa tālruni +371 67291777 vai +371 28007734.

Ehokardiogrāfija mūsu klīnikā

Sirds un asinsvadu slimības ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā. Tās ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā. Biežāk sastopamās sirds un asinsvadu slimības pakāpeniski attīstās vairāku gadu laikā, līdz ar to ir jāpievērš uzmanība simptomiem, kuri var savlaicīgi brīdināt par slimības attīstību. Pamanot pirmos sirds un asinsvadu slimības simptomus, ieteicams vērsties pie ģimenes ārsta, lai šīs slimības spētu agrīni atklāt un uzsākt ārstēšanu.

Viens no pirmajiem izmeklējumiem uz ko ārsts var nosūtīt ir ehokardiogrāfija. Ehokardiogrāfija (grieķiski ēchō = atbalss, eho + kardia = sirds + graphō = rakstīt, attēlot: sinonīms – ultraskaņas kardiogrāfija) – sirds morfoloģisko izmaiņu un mehāniskās darbības izmeklēšanas un diagnostikas metode, kuras pamatā ir sirds kustīgo struktūru atstarojošo ultraskaņas signālu reģistrācija.

Ehokardiogrāfija ir ļoti informatīvs izmeklējums. Sirds pārbaudes laikā Jums tiks lūgts atbrīvot no drēbēm krūšu kurvi. Jums būs jāapguļas uz kušetes, speciālists uzspiedīs gelu uz ādas, lai nodrošinātu labāku ultraskaņas vadāmību audos. Ehokardiogrāfija ir nesāpīga un nekaitīga izmeklēšanas metode (neizstaro radiāciju). Izmeklējums ilgst 15-20 minūtes.

Lai veiktu šo sirds pārbaudi nav nepieciešama speciāla sagatavošanās. Pēc sirds pārbaudes rezultātu saņemšanas parasti pirmais, ko iesaka ārsts, lai samazinātu sirds slimību attīstības riskus, ir mainīt dzīvesveidu. Tas ir mainīt uztura paradumus, dodot priekšroku sirdij veselīgiem produktiem, samazināt sāls un cukura daudzumu uzturā, atmest smēķēšanu, ik nedēļu kaut nedaudz laiku veltīt tādām fiziskām aktivitātēm kā skriešana, braukšana ar divriteni, vingrošana vai peldēšana.

Tomēr, ja sirds un asinsvadu slimības jau ir ielaistas, ar dzīvesveida maiņu var būt par maz, un ir nepieciešams uzsākt ārstēšanos. Ir svarīgi ikvienam zināt sirds un asinsvadu slimību simptomus un prast atpazīt dzīvībai bīstamas situācijas, lai saprastu kad jāveic sirds pārbaude un kad nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.