Dzemdes dobuma abrāzija

Dzemdes dobuma un dzemdes kakla proves abrāzija ir audu parauga paņemšana no dzemdes kakla kanāla un dzemdes dobuma izmeklēšanai histoloģiski (audu līmenī). Tā tiek veikta mehāniski, ar instrumentiem, paplašinot dzemdes kaklu, ar asiem instrumentiem- kiretēm nokasot dzemdes dobuma sienas, lai iegūtu dzemdes dobuma audu (endometrija) paraugu diagnostiskos un/vai ārstnieciskos nolūkos, kā arī pilnībā evakuētu dzemdes dobuma saturu. Proves abrāziju parasti veic intravenozā atsāpināšanā. Visu iegūto materiālu nosūta tālākai izmeklēšanai.

Dzemdes dobuma abrāziju veic:

  • dzemdes kakla vai dzemdes polipu noņemšanai,
  • Pārmērīgas ( patoloģiskas) dzemdes asiņošanas gadījumā (neregulāra asiņošana, stipras menstruālas asiņošanas/ menorāģijas gadījumā, vai ja ir aizdomas par endometrija/ dzemdes gļotādas audzējiem),
  • diagnozes precizēšanai.

Abrāzija ir manipulācija, kas parsti tiek nozīmēta pēc ultrasonogrāfijas laikā atrastām patoloģiskām izmaiņām dzemdes dobumā vai dzemdes kaklā (piemēram, polipiem).

Pieteikties konsultācijai Jūs varat rakstot uz e-pastu pieraksti@vasaraudze.lv vai zvanot pa tālruni +371 67291777 vai +371 28007734.

Dzemdes dobuma abrāzija

Dzemdes dobuma proves abrāzija jeb “dzemdes tīrīšana” ir audu parauga paņemšana no dzemdes dobuma audu izmeklēšanai.  Šis izmeklējums ir ļoti svarīgs, lai izvērtētu dzemdes iekšējā slāņa/ endometrija stāvokli (vai tas atbilst menstruālā cikla fāzei, vai nav sabiezēts vai kā citādi izmainīts).

Lai precizētu diagnozi, dzemdes dobuma abrāzija būtu vajadzīga dažādu neskaidru dzemdes asiņošanu, miomu, menstruālā cikla traucējumu un dažreiz arī neauglības gadījumā. Dzemdes tīrīšanu veic patoloģiskas (pārmērīgas) asiņošanas gadījumā – neregulāra asiņošana, stipra menstruāla asiņošana, aizdomas par endometrija/dzemdes gļotādas audzējiem, izmainīta endometrija novērtēšanai.

Proves abrāziju parasti veic intravenozā atsāpināšanā. Visu iegūto materiālu nosūta tālākai izmeklēšanai. Dažreiz proves abrāziju var aizstāt ar aspirātu no dzemdes dobuma jeb endometrija biopsiju. Tā ir salīdzinoši vienkāršāka procedūra, ko var izdarīt ginekoloģiskās pieņemšanas laikā, taču arī iegūtā informācija nav tik pilnvērtīga, jo laboratorijā var izpētīt tikai nelielu dzemdes gļotādas paraugu.