Dzemdes dobuma abrāzija

Dzemdes dobuma un dzemdes kakla proves abrāzija ir audu parauga paņemšana no dzemdes kakla kanāla un dzemdes dobuma izmeklēšanai histoloģiski (šūnu līmenī). Tā tiek veikta mehāniski, ar instrumentiem, paplašinot dzemdes kaklu, ar kiretēm nokasot dzemdes dobuma sienas, lai iegūtu dzemdes dobuma audu (endometrija) paraugu diagnostiskos un/vai ārstnieciskos nolūkos, kā arī pilnībā evakuētu dzemdes dobuma saturu. Proves abrāziju parasti veic intravenozā atsāpināšanā. Visu iegūto materiālu nosūta tālākai izmeklēšanai.

Abrāziju veic:

  • polipu noņemšanai,
  • patoloģiskas (pārmērīgas) asiņošanas gadījumā (neregulāra asiņošana, menorāģija, aizdomas par audzējiem),
  • diagnozes precizēšanai.

Abrāzija ir manipulācija, kas indicēta pēc attēlu diagnostikas – ultrasonogrāfijas laikā atrastām patoloģiskām izmaiņām dzemdes dobumā vai dzemdes kaklā (piemēram, polipiem).

Pieteikties konsultācijai Jūs varat rakstot uz e-pastu pieraksti@vasaraudze.lv vai zvanot uz tālr. +371 67291777 vai +371 28007734.

Dzemdes dobuma abrāzija

Dzemdes dobuma proves abrāzija jeb “dzemdes tīrīšana” ir audu parauga paņemšana no dzemdes kakla kanāla dzemdes dobuma izmeklēšanai. Dzemdes dobuma abrāzija nozīmē dzemdes gļotādas parauga paņemšanu. Šis izmeklējums ir ļoti svarīgs, lai izvērtētu dzemdes iekšējā slāņa stāvokli (vai tas atbilst menstruālā cikla fāzei, vai nav sabiezēts vai izmainīts).

Lai precizētu diagnozi, dzemdes dobuma abrāzija būtu vajadzīga dažādu neskaidru dzemdes asiņošanu, miomu, menstruālā cikla traucējumu un dažreiz arī neauglības gadījumā. Dzemdes tīrīšanu veic patoloģiskas (pārmērīgas) asiņošanas gadījumā – neregulāra asiņošana, menorāģija, aizdomas par audzējiem, izmainīta endometrija novērtēšanai.

Proves abrāziju parasti veic intravenozā atsāpināšanā. Visu iegūto materiālu nosūta tālākai

izmeklēšanai. Dažreiz proves abrāziju var aizstāt ar aspirātu no dzemdes dobuma jeb endometrija biopsiju. Tā ir salīdzinoši vienkāršāka procedūra, ko var izdarīt ginekoloģiskās pieņemšanas laikā, taču arī iegūtā informācija nav tik pilnvērtīga, jo laboratorijā var izpētīt tikai nelielu dzemdes gļotādas paraugu. Proves abrāzija kā diagnostiska manipulācija pastāv arī citās valstīs, jo pagaidām nav atrasta neviena cita metode, ar kuras palīdzību varētu iegūt tikpat daudz informācijas.