USG vairogdziedzerim

Profilakse, diagnostika un ārstniecība – ar lielu rūpību strādājam katrā no šiem segmentiem.

“I. Vasaraudzes privātklīnikā:

 • tiek ievērotas augstākās prasības sensitīvu personas datu apstrādē un diskrētā saskarsmē ar pacientu, kas ir neapstrīdami standarti klīnikas ikdienas darbā;
 • izveidota sadarbība ar vairākiem uzticamiem apdrošinātājiem – Seesam, Gjensidige, Compensa, BTA, BAN;
 • ārsti par saviem pacientiem domā arī ārpus darba laika – jo mums tiešām rūp;
 • zinām, ka pacienta attieksmi veido arī vide, tāpēc ērtas, modernas un visām pacientu grupām pielāgotas telpas, kur bez steigas un patīkamā gaisotnē uzkavēties pirms vizītes, ir mūsu priekšrocība.

“I. Vasaraudzes privātklīnika” veselības aprūpes pakalpojumus sniedz jau kopš 1998. gada. Līdz šodienai esam izauguši par pacientu augsti novērtētu klīniku, kurā strādā vairāk nekā 10 ārsti – savu nozaru profesionāļi.

Pieteikties konsultācijai Jūs varat rakstot uz e-pastu pieraksti@vasaraudze.lv vai zvanot uz
tālr. +371 67291777 vai +371 28007734.

Vairogdziedzera ultrasonogrāfija mūsu privātklīnikā

Vairogdziedzeris ir nelielam tauriņam līdzīgais orgāns kakla priekšējā daļā un sastāv no divām daivām. Kopā ar citiem dziedzeriem tas ietilpst endokrīnajā orgānu sistēmā, kas izstrādā bioloģiski aktīvās vielas – hormonus. Vairogdziedzera darbības traucējumi izraisa virkni veselības problēmu, tāpēc nelielā, bet ļoti nozīmīgā orgāna veselībai vajadzētu pievērst nopietnu uzmanību.

Nepareiza vairogdziedzera darbība rada asinsspiediena, vielmaiņas, palielināta un arī samazināta ķermeņa svara, sirds ritma problēmas, sievietēm var izraisīt menstruālā cikla traucējumus. Var būt arī tā, ka cilvēks slimo ar depresiju, kas pēc būtības izrādās slimība, ko izraisījis nepareizs vairogdziedzera izstrādāto hormonu līmenis asinīs. Vairogdziedzeris piedalās augšanas procesos.

Ultrasonogrāfija ir viena no nekaitīgākajām, vienkāršākajām neinvazīvajām, bet ļoti informatīvajām izmeklēšanas metodēm. Vairogdziedzera ultrasonoskopija nosaka vairogdziedzera izmērus, tilpumu, novērtē tā struktūru un apasiņošanu.

Veicot šo izmeklējumu, iespējams atklāt:

 • vairogdziedzera mezglus,
 • palielinājumu,
 • hronisku vai akūtu iekaisumu,
 • veidojumus.

Iesakām veikt vairogdziedzera ultrasonogrāfiju:

 • kā skrīninga metodi pacientiem, kuriem nav sūdzību (bieži mezgli vairogdziedzerī ultrasonogrāfiski tiek diagnosticēti pacientiem, kuriem nav īpašu sūdzību un nav arī izmaiņas laboratoriskajos rādītājos),
 • ja pacientam ir sūdzības par spiedošu, nepatīkamu sajūtu vai sāpēm kaklā,
 • ja pacientam ir vizuāli vai palpatori (taustot) palielināts vairogdziedzeris,
 • ja taustot ir sajūtami mezgli,
 • ja novērotas izmaiņas vairogdziedzera laboratoriskajos rādītājos.

Par vairogdziedzera ultrasonogrāfiju

Vairogdziedzeris ir viens no cilvēka iekšējās sekrēcijas dziedzeriem. Tas atrodas kakla priekšējā daļā un pēc formas atgādina tauriņu. Tam ir svarīga nozīme vielmaiņas regulācijā. Vairogdziedzeris kontrolē, cik ātri strādā organisms. Tas producē hormonus. Hormoni ir bioloģiski aktīvas vielas, kuras cirkulē asinīs un ietekmē dažādas šūnas un to darbību. Dzīves laikā vairogdziedzera hormoniem ir jābūt normālā līmenī un cilvēkam par vairogdziedzeri nav jādomā un tas nav jājūt. Vairogdziedzera slimību diagnosticē ar vairākām metodēm. Analīzes atspoguļo vairogdziedzera funkcionālo aktivitāti, savukārt izmeklējumi analizē vairogdziedzera izmērus un struktūru. Izmanto divu veidu analīzes – Vairogdziedzera hormoni T3 (trijodtironīns) un T4 (tiroksīns) ceļo pa asins straumi un saistās ar dažādiem tur esošiem olbaltumiem. Tos sauc par vairogdziedzera hormonu saistošajiem globulīniem (angl. TBG – thyroid binding globulins). Šo olbaltumu koncentrācija dažkārt izmainās. Taču lai noteiktu vairogdziedzera strukturālas pārmaiņas, izmanto sekojošus testus:

 • USG vairogdziedzerim
 • Tievās adatas biopsiju
 • Scintigrāfiju
 • Datortomogrāfisko izmeklēšanu.

USG vairogdziedzerim ir viena no pamata vairogdziedzera vizualizācijas metodēm. Procedūras laikā ārsts uzsmērē uz kakla bezkrāsainu gēlu un ar mazu zondi „pārbrauc” pāri kaklam. Blakus atrodas datora ekrāns, kur parādās Jūsu vairogdziedzeris. Šī procedūra ir nesāpīga, tā ilgt dažas minūtes. Tā ir ļoti informatīva metode, jo pēdējos gados, uzlabojoties izmeklējuma aparatūrai, ārsti spēj diagnosticēt daudz ātrāk un precīzāk dažādas izmaiņas vairogdziedzerī. Veicot USG vairogdziedzerim visbiežāk sastopamā problēma ir Hašimoto tireoidīts. Parasti to sastop jaunām un vidēja vecuma sievietēm, retāk to novēro vīriešu vidū. Attīstās vairogdziedzera hronisks iekaisums, kurš nav saistīts ar infekciju. Tā ir autoimūna slimība, kuras gadījumā baltie asins ķermenīši – leikocīti cīnās pret vairogdziedzera audiem un traucē tā darbību. Liela nozīme ir arī iedzimtībai. Autoimūnām slimībām ir tendence pārmantoties. Sākotnējā slimības stadijā parasti vairogdziedzeris darbojas normāli, taču ar gadiem tas zaudē spēju funkcionēt un pakāpeniski attīstīties nopietnākas izmaiņas. Bieži vien mēs pat nejūtam nekādas izmaiņas vairogdziedzerī, taču nereti ir jāpievērš citām izmaiņām, sajūtām organismā. Piemēram, ja pēkšņi sāk kristies svars, ir jāpārbauda vairogdziedzera hormonu līmenis. Tāpat arī tad, ja ir sirds ritma traucējumi. Vienu no izteiktiem, bieži sastopamiem simptomiem uzsver acu problēmas. «Ir sajūta, ka grauž, acis asaro, netīk skatīties uz spilgtu gaismu. Ap acīm ir tūska, spiedoša sajūta, acu izvirzīšanās uz āru, gandrīz vienmēr norāda uz vairogdziedzera pataloģiju. Tāpēc ir svarīgi pārliecināties par sava vairogdziedzera darbību un sākt ar USG vairogdziedzerim.