Dzemdes kakla kanāla un endometrija polipu noņemšana

Dzemdes polipi var veidoties jebkurā dzīves posmā, taču visbiežāk tos novēro 40 – 50 gadus vecām sievietēm.  Lielākoties dzemdes kakla vai dzemdes ķermeņa polipi dažādos veidos apgrūtina sievietes ikdienu – veicina smērējošus- asiņainus izdalījumus, stipru asiņošanu mēnešreižu laikā utt. Tomēr var gadīties, ka tie nekādi netraucē un sieviete par tiem pat nenojauš, līdz ārsts veidojumu ierauga ginekoloģiskās apskates laikā. Ārsts dzemdes kakla polipus parasti pamana ginekoloģiskajā apskatē, bet dzemdes dobumā tos lielākoties atklāj, veicot ultrasonogrāfiju. Šo veidojumu lielums var būt ļoti dažāds, sākot no pāris milimetriem līdz pat 10 – 15 centimetriem.

Dzemdes dobuma vai dzemdes kakla polipu noņemšana tiek veikta mehāniski, ar instrumentiem, paplašinot dzemdes kaklu, ar asiem instrumentiem- kiretēm nokasot dzemdes dobuma sienas, lai iegūtu dzemdes dobuma audu (endometrija) paraugus diagnostiskos un/vai ārstnieciskos nolūkos, kā arī pilnībā evakuētu dzemdes dobuma saturu. Iegūto audu materiālu sūta uz laboratoriju histoloģiskai izmeklēšanai, lai noteiktu galīgo diagnozi.

Pieteikties konsultācijai Jūs varat rakstot uz e-pastu pieraksti@vasaraudze.lv vai zvanot pa
tālruni +371 67291777 vai +371 28007734.

Dzemdes kakla kanāla un endometrija polipu noņemšana

Polipi mēdz veidoties daudzviet organismā. Dažiem cilvēkiem to rašanās ir ģenētiski noteikta, tādēļ gadās, ka tie dzīves laikā attīstās dažādos orgānos un atkārtoti. Šoreiz vairāk par diagnozi – polipi dzemdē. Sievietēm polipi var rasties gan dzemdes dobumā (polipi dzemdē), gan dzemdes kaklā. Tiem ir atšķirīga izcelsme un arī to attīstības riska faktori. Lielākā daļa sieviešu, kurām ir polipi dzemdē, sūdzas par smērējošiem asiņainiem izdalījumiem pirms un pēc mēnešreizēm vai jebkurā citā laikā. Pēkšņi var sākties pat ļoti stipra asiņošana, vai arī mēnešreizes ir ļoti stipras un ilgi turpinās, izraisot vājumu un reiboni. Taču ir gadījumi, kad sieviete nenojauš par to esamību, jo nav nekādu sūdzību, tāpēc par tiem nereti uzzina tikai profilaktiskajā apskatē, kā arī veicot ultrasonogrāfiju citu iemeslu dēļ. Dažreiz diagnozes precizēšanai jāveic papildus izmeklējumi.

Lai precizētu polipa lielumu un atrašanās vietu, var izmantot arī sonohisteroskopiju, kad dzemdes dobumu aplūko ultrasonogrāfijā, redzamības uzlabošanai papildus uzpildot to ar speciālu šķidrumu. Vēl informatīvāks izmeklējums ir histeroskopija – izmeklējums, kad dzemdes dobumu apskata no iekšpuses, ievadot tajā ļoti smalku speciālu videokameru. Kad diagnoze – polipi dzemdē – ir precizēta, lai atbrīvotos no sūdzībām (pārmērīgas asiņošanas), visbiežāk veic tā saukto dzemdes dobuma abrāziju. Šī operācija tiek veikta vispārējā anestēzija, noņemot endometriju ar mehānisku metodi, izmantojot speciāli izstrādātus rīkus. Iegūtais materiāls tiek sūtīts uz laboratoriju histoloģiskai izmeklēšanai.

Lai novērstu polipus, ir svarīgi, ārstēt dažādas ginekoloģiskas saslimšanas, iekaisumus, sekot līdzi endokrīnās sistēmas darbībai, jāizvairās no abortiem. Sievietēm, kurām tiek noņemti polipi, regulāri jāveic kontrole pie sava ārsta. Ļoti svarīgi ir nostiprināt savu imūnsistēmu, ievērot veselīgu, aktīvu dzīvesveidu.