Brahiocefālo (kakla) asinsvadu dupleks skenēšana

Krāsu doplerogrāfija jeb duplex izmeklēšana ir visbiežāk izmantotā ultrasonogrāfijas diagnostikas metode dažādu asinsvadu slimību noteikšanā. Pirms izmeklējuma nav nepieciešama īpaša sagatavošanās – drīkst ēst un dzert. Ar šo metodi ir iespējams noteikt kakla asinsvadu stāvokli (pangas, stenozes miega un vertebrālās artērijās), kas var izraisīt smadzeņu apasiņošanas traucējumus – galvassāpes, reiboņus, redzes traucējumus, troksni ausīs.

Izmeklējums ieteicams pacientiem, kuri cieš no galvassāpēm, galvas reiboņiem, paaugstināta asinsspiediena, holesterīna vielmaiņas traucējumiem, mugurkaula kakla daļas spondilozes, pēc insultiem, pēc galvas un kakla traumām.

Izmeklēšanas metodei nav ierobežojumu un kontrindikāciju. Pacientam tā ir absolūti nesāpīga un nekaitīga, jo nav saistīta ar jonizējošo starojumu, tāpēc izmeklējumus var veikt neierobežotā skaitā un jebkurā vecumā.

Pieteikties konsultācijai Jūs varat, rakstot uz e-pastu pieraksti@vasaraudze.lv vai zvanot uz tālr. +371 67291777 vai +371 28007734.

Brahiocefālo (kakla) asinsvadu dupleks skenēšana

Tā ir kakla brahiocefālo jeb ekstrakraniālo asinsvadu doppler ultrasonogrāfija, to sauc arī par dupleks kaklam. Kakla asinsvadu skenēšana ir izmeklējums kakla artērijām, vēnām ar ultraskaņu. Atšķirībā no parastās ultraskaņas izmeklēšanas, doplerogrāfija nosaka asinsrites ātrumu asinsvados, kas ļauj diagnosticēt izmaiņas to darbībā un sniegt pilnvērtīgu ainu par to funkcionēšanu. Kakla asinsvadu skenēšana ir metode, kuras pamatā ir ultraskaņas biežuma izmaiņas, kas rodas no objektu, šajā gadījumā asins, kustības.

Kakla asinsvadu dupleks skenēšanas uzdevums ir noskaidrot kakla artēriju anatomiju, konstatēt iespējamās aterosklerotiskās izmaiņas artēriju sieniņās, asins plūsmas izmaiņas. Aterosklerotiskās izmaiņas kakla artēriju sieniņās ir prognostisks rādītājs sirds vainagartēriju aterosklerotiskām izmaiņām. Ņemot vērā vieglo piekļuvi kakla artērijām tas ir ļoti informatīvs un svarīgs izmeklējums visiem pacientiem, kuriem ir aizdomas par sirds asinsvadu aterosklerotiskām izmaiņām.

Ateroskleroze ir saslimšana, ko raksturo artēriju sieniņu sabiezēšanās un elastības zudums, kuras pamatā ir lipīdu (tauku) izgulsnēšanās artērijas iekšējā sieniņā, veidojoties pangai (aterosklerotiski sašaurinātais rajons), kas sastāv no taukiem (galvenokārt holesterīns), gludās muskulatūras šūnām un saistaudiem. Tā rezultātā asinsvads sašaurinās un asins apgāde ir traucēta. Kakla asinsvadu skenēšana ļauj izmeklēt – arī kakla vēnu anatomiju, iespējamās venozās atteces traucējumus.

Dupleks kaklam ļauj ieraudzīt dažādas iedzimtas attīstības īpatnības (maza diametra asinsvadi, asinsvadu izlocījumi, cilpas, papildus asinsvadu sazarojumi) un dzīves laikā iegūtas asinsvadu izmaiņas. Dzīves laikā iegūtās, izmaiņas paaugstina insulta iespējamību, tādēļ svarīgi tās agrīni diagnosticēt un pamatojoties uz izmeklējuma rezultātiem ir iespējams veikt pamatotu, mērķtiecīgu ārstēšanu.